TOP 10 NAJCIEKAWSZYCH BUDYNKÓW SWIATA
1. Fortepianowy dom
Fortepianowy dom spotkamy w Huainan (prowincja An Hui) w Chinach. Jego konstrukcja rzeczywiście przypomina fortepian; ale nie tylko. Towarzyszą mu również przeszklone skrzypce. W nich architekci umieścili schody oraz windę prowadzącą do piętrowego wnętrza. Obiekt powstał, aby uatrakcyjnić miasteczko i zachęcić do jego odwiedzania. W 2015 roku w mieście powstanie miasteczko olimpijskie, które także będzie stanowić ciekawostkę architektoniczną (mają powstać m.in. budynki w kształcie piłek oraz rakietki do ping-ponga).
2. Centrum badań chorób zwyrodnieniowych mózgu w Las Vegas
Lou Ruvo Center for Brain Health zostało otwarte w maju 2010. To Centrum Zdrowia i ośrodek badań na chorobami mózgu (głównie choroby Alzeimera i Parkinsona), zaprojektowane przez słynnego architekta Franka Gehry (ur. 1929).
Zostało wybudowane z dobrowolnych składek i kosztowało 100 milionów dolarów. Stoi w Las Vegas (Nevada, USA) na działce 25 ha i ma 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni.
Początkowo Gehry odmawiał współpracy, ale przekonał go fakt, że jest to przedsięwzięcie dobroczynne, dla osób z chorobami mózgu. Budynek jest wyjątkowy. Ma powyginane ściany i 199 okien o różnych rozmiarach i kształtach. Składa się z dwóch części, nieprzypadkowo kojarzących się z dwiema półkulami mózgowymi. Z zewnątrz powleczony jest tytanową blachą. O zmierzchu budynek podświetlany jest diodami LED, które podkreślają jego wyjątkową bryłę.
3. Torre Galatea Figueres w Hiszpanii
Torre Galatea Figueres w Hiszpanii. Muzeum poświęcone Salvadorovi Dali jest równie ekscentryczne jak sam artysta, któremu zostało poświęcone. Powstało w Figueres w północnej Katalonii, mieście w którym urodził się Dali. Obecny kształt i wygląd muzeum otrzymało w latach 80. XX wieku. Fasadę budynku wieńczy attyka, która przybrała kształty gigantycznych jaj, a ściany są pokryte m.in. katalońskimi chlebkami powstałymi z gipsu. Na dachu obiektu z kolei możemy wypatrzyć postaci rycerzy, którzy na głowach dźwigają bagietki.
4. Furnace w Odeillo we Francji
Solar Furnace w Odeillo we Francji. To obiekt nazywany "piecem słonecznym", który otwarto w 1970 roku. Koncentracja energii następuje dzięki zastosowaniu ponad 10 tys. luster, które gromadząc energię pozwalają na osiągnięcie ogromnych temperatur, sięgających nawet 3500°C. Zgromadzona w ten sposób energia jest stosowana do wielu celów, m.in. odsalania wody, ogrzewania, wytwarzania energii o innej formie, wytapiania metali czy produkcji materiałów konstrukcyjnych.
5. Biblioteka Publiczna w Kansas City
Biblioteka Publiczna w Kansas City - to jeden z najstarszych obiektów bibliotecznych w tym mieście. Założono ją w 1873 roku. Jest również jedną z najsłynniejszych bibliotek w historii: gdy przeprowadzano rewitalizację obiektu kilka lat temu, mieszkańcy zostali poproszeni o wybranie najbardziej wpływowych książek dla lokalnej społeczności. Gdy dokonano wyboru, powiększone brzegi wpływowych woluminów trafiły na fasadę budynku biblioteki. Wśród tytułów możemy zatem znaleźć m.in. takie pozycje jak: „Władca pierścieni” J.R.R. Tolkiena, „Romeo i Julia” Szekspira, „Paragraf 22” Josepha Hellera, „Opowieść o dwóch miastach” Dickensa, „451 stopni Fahrenheita” Raya Bradbury’ego „Przygody Hucka Finna” Marka Twaina, „Sto lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza, „Tao Te Ching” Lao Tzu czy „Zabić drozda” Harpera Lee.
6. Hotel Drużba w Jałcie na Ukrainie
Hotel Drużba w Jałcie na Ukrainie. Zaprojektował go Igor Vasilevsky. Hotel otwarto w 1984 roku, od początku jego kosmiczny wygląd wzbudzał spore zainteresowanie. Podobno w czasie zimnej wojny wywoływał niepokój Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, ponieważ na zdjęciach satelitarnych wyglądał niczym wyrzutnia rakiet jądrowych. Hotel rzeczywiście wygląda jak stacja kosmiczna, czasami bywa porównywany do gigantycznych kwiatów, gdzie każdy "płatek" wyrasta z budynku i mieści dla swoich gości 2 pokoje.
7. Muzeum Guggenheima w Bilbao
Muzeum Guggenheima w Bilbao. Otwarto je w 1997 roku, za projekt architektoniczny obiektu odpowiadał Frank Gehry. Muzeum mieści kolekcję sztuki współczesnej. Budynek jest dynamiczny - na jego formę składają się powyginane i pofałdowane elementy. Architekci pracujący nad jego konstrukcją używali m.in. programów projektowych, jakie na co dzień stosuje się w przemyśle lotniczym.
W nocy budynek oświetlają tysiące świateł, co powoduje, że jego niecodzienna forma doskonale odbija się od wód rzeki Nervión. Podobnie jak jego forma zewnętrzna, tak i wnętrze składa się z licznych krzywizn i falistych płaszczyzn. Najbliższa okolica muzeum jest równie ciekawa, ponieważ otaczają je podświetlane fontanny, które co kilkanaście minut wyrzucają z siebie salwy ognia, oraz system tworzący mgłę, która daje poczucie odrealnienia i tajemniczości.
8. Kunsthaus w austriackim Grazu
Kunsthaus Graz to muzeum sztuki, które zostało zbudowane z okazji Europejskiej Stolicy Kultury w 2003 roku i, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w Grazu w Austrii. Bańka poświęcona sztuce. Zaprojektowany przez dwójkę londyńskich architektów: Petera Cooka i Colina Fourniera obiekt powstał nad brzegiem rzeki Mur. Stanowi połączenie współczesnego projektowania z zabytkowymi obiektami w starej części miasta. Jego struktura przywodzi na myśl kosmiczną substancję, którą być może pozostawili "przybysze z kosmosu". Ma miękkie, organiczne formy. Obiekt powstał na okoliczność Europejskiej Stolicy Kultury - Graz był nią w 2003 roku.
9. Budynek telewizyjny Fuji w Tokio
Budynek telewizyjny Fuji w Tokio, zaprojektowany przez Kenzo Tange, japońskiego architekta modernizmu i postmodernizmu. Oddano go do użytku w 1996 roku, charakteryzuje się futurystyczną architekturą. Budynek skonstruowano z siecią wzmocnień tak, aby mógł oprzeć się siłom natury (m.in. trzęsieniom ziemi). W środku znajdują się nie tylko biura i studia, ale również apartamenty i taras widokowy.
10. Cybertecture Egg w Mumbaju w Indiach
Cybertecture Egg w Bombaju w Indiach. Gmach wykorzystuje wszystkie najnowsze zdobycze technologiczne, jest bardzo "multimedialny" i służy jako biurowiec. Wyposażono go w przestrzenie, które przynależą do obiektów starego typu, jednak jest też kilka nowych rozwiązań: w łazienkach znajdują się m.in. urządzenia, dzięki którym pracownicy mogą sprawdzić sobie ciśnienie krwi albo się zważyć. Budynek zajmuje mniej przestrzeni niż inne obiekty tej kubatury, powstające jeszcze kilkanaście lat temu, i przede wszystkim - zadziwia swoim jajowatym kształtem.
Jesteście zachwyceni?! Ale to jeszcze nie jedt koniec! Forbes przedstawia 33 budynki, które pokazują, jak wygląda przyszłość architektury:
0 comments