10 najrzadszych zwierząt na świecie:
Biały lew
Doniesienia o istnieniu białych lwów na terenie Afryki były znane od stuleci. Wobec braku namacalnych dowodów były przez długi czas uważane za wytwór wierzeń, legend czy mitów. Obecnie wiadomo, że oprócz spotykanych osobników albinotycznych wśród lwów zdarzają się przypadki naturalnego, całkowicie białego ubarwienia.
Żuraw mandżurski
Żuraw mandżurski (Grus japonensis) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae). Jest drugim co do rozmiaru ciała dzikim żurawiem na świecie. We Wschodniej Azji jest symbolem szczęścia i wierności. Żurawie są ptakami migrującymi do ciepłych krajów na zimę. Prędkość, z jaką potrafią się przemieszczać, może wynosić nawet 100 km/h. Mogą frunąć nawet 800 km
Cacajao
Cacajao – rodzaj małp szerokonosych z rodziny Pitheciidae. Wszystkie gatunki z tego rodzaju znajdują się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych IUCN.
Zajączek błotny
Zajączek błotny (Nesolagus netscheri) – gatunek ssaka, należący do rzędu zajęczaków, z rodziny zającowatych. Żyje jedynie w górach Barisan na Sumatrze. Jest to gatunek krytycznie zagrożony, głównie z powodu wycinki lasów i utraty miejsc siedliskowych. Ma około 40 cm długości, ogon około 1,5 cm. Sierść koloru szarego z brązowymi pasami.
Bez rozbiegu zając potrafi skoczyć na odległość 2 metry, z rozpędu jego skok może mierzyć nawet 4 m.
Zając może poruszać się z prędkością dochodzą do 80 km/h
Orangutan
Orangutan (Pongo) – rodzaj dużych małp człekokształtnych. Wyraz Orangutan jest wywodzony od malajskiego Orang Hutan oznaczającego człowiek leśny. Można je znaleźć jedynie w lasach deszczowych na Borneo i Sumatrze.
Osioł somalijski (E. a. somalicus) – wysokość w kłębie 1,4 m waga do 275 kg, z prążkowaniem na kończynach (czarne pręgi na jasnoszarym tle), występuje na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii.
- Osioł ma bardzo niskie wymagania pokarmowe, dobrze znosi warunki terenów górzystych, jest bardzo wytrzymały na brak wody.
- Żyje w stadach składających się z 10-15 osobników przewodzonych przez najbardziej doświadczoną oślicę.
- Forma udomowiona osła somalijskiego to osioł domowy. Badania mt DNA wskazują na bardzo bliskie pokrewieństwo osła domowego z osłem somalijskim.
- Jego przystosowaniem do życia w skrajnych warunkach pustynnych jest silny układ pokarmowy i odpornościowy oraz duże uszy, które usuwają nadmiar ciepła zapobiegając w ten sposób przegrzaniu.
Antylopa szabloroga (Hippotragus niger) - antylopa zamieszkująca porośnięte lasem sawanny Afryki Wschodniej, południowej Kenii i Afryki Południowej.
Długość ciała 1,9-2,7 m, ogona 37-76 cm, masa 150-300 kg.
W porze suchej musi wyszukiwać pokarm i tworzy wtedy stada składające się nawet z ponad 100 osobników. W porze deszczowej wyodrębniają się grupy kawalerów (2-12), a dominujące samce zajmują terytoria i kojarzą się z samicami, które się na nich znajdują.
Wielki lemur bambusowy
To jeden z tych gatunków zwierząt, które żyją w jednym tylko miejscu na Ziemi. Wielkie lemury bambusowe spotykamy wyłącznie na Madagaskarze, a odkryto je po raz pierwszy dopiero w 1986 r. Są wyjątkowo rzadkie.
Długość do 280 cm
Ogon do 70 cm
Wysokość w kłębie 120 - 145 cm
Masa ciała - 200-270 kg
Białorybica
Białorybica (Stenodus leucichthys) – gatunek anadromicznej ryby łososiokształtnej, zaliczany do siejowatych (Coregoninae), blisko spokrewniony z nelmą (Stenodus nelma). Obydwa taksony były wcześniej klasyfikowane jako podgatunki w obrębie Stenodus leucichthys. Białorybica wymarła w warunkach naturalnych. Przetrwały jedynie populacje hodowlane. Ryba zyjąca w morzu Kaspijskim.
Panda wielka
Panda wielka, niedźwiedź bambusowy (Ailuropoda melanoleuca) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych (Ursidae). Panda wielka zamieszkuje łańcuchy górskie położone w prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi w Chińskiej Republice Ludowej. Klimat, w którym żyje, jest zimny i wilgotny.
Pierwszy raz pandę wielką schwytano dopiero w 1916 r. Szybko jednak zmarła w niewoli. Zaledwie 20 lat później jednej Amerykance udało się kupić niedźwiadka tego gatunku i przywieźć go do Ameryki.
W 1963 roku w zoo urodziła się pierwsza na świecie panda. Niedźwiadek przyszedł na świat w Pekinie, a jego mamą była samica o imieniu Li-Li. Waga młodej pandy wynosiła 142 gramy. Niedźwiadek otrzymał przydomek Min-Min. Rok później Li-Li miała kolejne młode, a naukowcom udało się ustalić, że okres ciąży i połogu pand wynosi około stu czterdziestu dni.
Szczyt aktywności pand przypada na wieczór i noc. Zwierzęta te są także wyjątkowo czyste i ciche. Czasem pandy wydają dźwięki przypominające beczenie. Nie znoszą deszczu i próbują się przed nim ukryć.
0 comments